O spoluvlastnických podílech na nemovitostech
Vlastníte nemovitost v podílovém vlastnictví a nevíte, co to přesně znamená?
V níže uvedeném textu naleznete odpověď a zároveň se dozvíte, o vašich právech a povinnostech z tohoto vlastnictví vyplývajících.
Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitostí.
Podílové spoluvlastnictví znamená, že určitou nemovitou věc vlastní více osob, když každá z nich vlastní jen určitý podíl.
Velikost podílů jednotlivých spoluvlastníků mohou být stejné, ale i různé. Zároveň však platí, že každý z nich má však právo k celé věci.
Velikost podílu toliko vyjadřuje rozsah spoluvlastníka na právech a povinnostech, z vlastnictví vyplývajících.
Všichni spoluvlastníci mohou se svými podíly nakládat podle své vůle, ale nesmí tím způsobit újmu na právech ostatních spoluvlastníků.
Od 1. července 2020 již také neplatí obecné předkupní právo. To znamená, že kterýkoli ze spoluvlastníků může svůj podíl prodat, aniž by tento musel nejdříve nabídnout zbývajícím spoluvlastníkům.
Správa společné věci
U společné správy nemovitosti ve spoluvlastnictví se podle zákonného režimu rozlišuje běžná správa, správa významných záležitostí a rozhodnutí, u nichž je nutné rozhodnutí všech spoluvlastníků.
O běžné správě rozhodují spoluvlastníci většinou hlasů. Aby rozhodnutí nabylo právních účinků pro všechny spoluvlastníky, musí být každý z nich vyrozuměn o nutnosti rozhodnout. Výjimkou je situace, která vyžaduje okamžité jednání.
K rozhodnutí o významné záležitosti, jako je například zlepšení nebo změna účelu společné věci, jsou nutné alespoň 2/3 hlasů spoluvlastníků. Pokud nesouhlasí tato většina, rozhoduje soud. Na soud se může obrátit také spoluvlastník, který byl přehlasovaný.
Souhlas všech spoluvlastníků je potřeba k rozhodnutí,
kdy má být společná věc zatížena či její zatížení zrušeno nebo práva
spoluvlastníků omezena na 10 let .
Co se týká zástavního práva, které se zřizuje k zajištění peněžité pohledávky (např. hypotéky) kvůli zlepšení nebo obnově společné věci, je nutný souhlas 2/3 spoluvlastníků.
Neshody při správě společné věci řeší soud
V případě, že byl některý ze spoluvlastníků při rozhodování o neodkladné záležitosti opominutý, může se obrátit na soud.
Lhůta pro napadení rozhodnutí činní 30 dní od přijetí rozhodnutí, poté toto právo zaniká.
Pokud o nakládání nebyl kterýkoliv spoluvlastník vyrozuměn, běží tato lhůta od té doby, co se o tomto rozhodnutí dozvěděl.
Soud svým rozhodnutím určí, jestli má vůči němu toto rozhodnutí o neodkladné záležitosti právní účinky či ne.
Spoluvlastníci si mohou stanovit společného správce věci.